Templates by BIGtheme NET

Nga Nepali në Greenland, këto janë 10 destinacione si në përralla

Janë të mahnitshme, unike dhe të pazakonta. Këto vende do t’ju bëjnë që të habiteni në çdo hap që hidhni rreth tyre.

Pasi të shikoni këto foto filloni të planifikoni pushimet tuaja të ardhshme.

1.Venecia, Itali është një nga qendrat kryesore të kulturore në Evropë. Qyteti i mrekullueshëm është i ndërtuar në ujë dhe urat shërbejnë si rrugë.

Venice-Italy-by-Daniel-Viñé-Garcia-740x524 Venice-Italy-by-Carlos-Taborda-740x555

2.Cappadocia, Turqi konsiderohet si një çudi natyrore si edhe një vend historik dhe kulturor.

Cappadocia-Anuparb-Papapan-740x493 Cappadocia-Ivan-Lee-740x529 Cappadocia-Alessio-Andreani-740x494

 3.Alhambra, Granada, Spain është një shembull mahnitës i arkitekturës islame, e cila është e rrethuar me kopshte të bukura, shatërvane dhe pishina.

Alhambra-Granada-Spain.-Photo-by-Daniel-Nahabedian-740x494 Alhambra-Granada-Spain.-Photo-by-Daniel-Nahabedian-740x493

4. Ishujt Faroe, një arkipelag ishujsh, janë të famshëm për peizazhet fantastike. Klima nordike, moti i mjegullt dhe shkëmbinjtë spektakolare vullkanikë me majat e pjerrëta krijojnë atmosferë misterioze

The-Faroe-Islands.-Photo-by-Marc-Perrella-740x494 The-Faroe-Islands.-Photo-by-Kim-S.-Broke-740x416 The-Faroe-Islands.-Photo-by-Joan-Petur-Olsen-740x342

5. Colmar, Francë, Quhet shpeshherë qyteti i përrallave

colmar-dleiva-740x629 Colmar-by-Miguel-Angel-Martin-Campos-740x493

6. Sintra, Portugali. Është një qytet historik dhe ka arkitekturën e shekullit të 19-të.

Sintra-by-Rui-Fonseca-740x494 Sintra-by-Ricardo-Bahuto-Felix-740x490sintra-muller-740x490-655x356

7. Kathmandu, Nepal. Qyteti është plot me tempuj të lashtë dhe arkeologët kanë gjetur dëshmi të qytetërimit të lashtë.

Kathmandu-Nepal-740x463 Kathmandu-Nepal.-Photo-by-Saki-Naveed-740x494

8.Pylli Bambu, Kyoto, Japoni. Bambu është një bimë shumë popullore në Azi dhe ka shumë kuptime simbolike. Në Japoni besohet se bambuja të ruan nga e keqja.

Bamboo-forest-Kyoto-Japan.-Photo-by-Ryusuke-Komori-740x555 bamboo2-740x493

9. Greenland, ishulli i bukur që konsiderohet më i madhi në botë.

Vendi është i ftohtë dhe i akullt gjatë gjithë vitit. Megjithatë, peizazhet e tij janë fantastike.

Greenland.-Photo-by-Orvar-Atli-740x494 Greenland.-Photo-by-Mads-Pihl-740x494 Greenland.-Photo-by-Mads-Pihl-2-740x493

10. Hoi An, Vietnam ndodhet në brigjet e Detit të Kinës Jugore. UNESCO e miratoi atë si një Trashëgimisë Botërore.

Është një vend i rëndësishëm historik, që përfaqëson një kulturë të Azisë Juglindore nga 15 deri në shekullin e 19-të.

Hoi-An-Vietnam-740x555 Hoi-An-Vietnam.-Photo-by-Jaanus-Jagomagi-740x493

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful