Templates by BIGtheme NET

Blog

Kush po i mbron abuzuesit “heronj” të rilindjes!

Blog-Autor: Flamur Vezaj Prej disa ditesh kemi parë një lëvizje të prokurorëve të përveçëm ndaj zyrtarëve të larte të akuzuar për vepra të ndryshme penale! Mirë bëjnë, që më në fund morën zemër dhe po ndëshkojnë “shkelësit e ligjit” (edhe pse nuk kanë një vendim të formës së prere)! Por nuk më pëlqen selektimi dhe vrulli për të arrestuar vetëm ...

Lexo me teper »

Pisllëqet që po u mësohen të rinjve

Nga Ylli Manjani Martesat Gay; Eutanasia; legalizimi i drogave e pisllëqe të tjera si këto, po ju mësohen të rinjve! Ambasada Amerikane dhe Fondacioni Soros janë organizatorët e këtyre debateve tek të rinjtë. Ky lajm u përçua dje. Megjithë respektin që kam për organizatorët, nuk më duket aspak edukuese kjo gjë! Të rinjtë kanë nevojë të edukohen duke shkuar në ...

Lexo me teper »

Të gjithë kundër ‘Facebook’, në ‘Facebook’

Nga Anxhela Çikopano Kur hapni profile në rrjete sociale, lexojini njëherë ato paragrafet për përdorimin e të dhënave personale, se nuk janë kot. Kur pranon që të hysh në rrjet me profil, automatikisht ke pranuar edhe deklaratën se si do të përdoren të dhënat e tua. Në rrjetet sociale njerëzit jetojnë në shtëpi pa perde, nuk e ka fajin rrjeti ...

Lexo me teper »

E vërteta e hidhur që më tha im atë

Nga Xhentiana Muskaj  Gjatë një bisede me tim atë, ai më çoi në vitin e largët 1990. Më tregoi si ishin ato ditë. ” Kam besuar se ishin ditët më të zymta të jetës sime, por unë nuk ika, kisha besim tek vendi im, tek qyteti im”. Në fillim nuk e kuptova pse babai im po më fliste për atë ...

Lexo me teper »

Në mbrojtje të pronës private

Nga Jorida Tabaku Në pesë vjet qeverisje, kryeministri Rama është përkujdesur që të sulmojë sistematikisht pronarët e tokave duke kërkuar që t’u rrëmbejë atyre pronën që u takon. E nisi me Ligjin e Investimeve Strategjike, pastaj me Ligjin e ri që nuk kthen e nuk kompenson pronën dhe tanimë me vendimin që pronarëve mos t’u kthehet toka nëse ka një ...

Lexo me teper »

Na bëftë mirë ballokumja!

Nga Artan Fuga Le ta hamë ballokumen! Kemi gjyqtarë dhe prokurorë që i zgjedhin noterët dhe dhaskalët. Kemi diploma që nuk i njeh njeri përtej kufirit. Kemi edhe profesorë pa diploma fare ose politikanë që kanë marrë diploma por nuk kanë pasur asnjë shok klase. Kemi pa fund dyqane që shesin pula, kremviça dhe gjalpë në cdo cep rruge. Pa ...

Lexo me teper »

Fasada e një maskarallëku

  Nga Ergys Mërtiri Pra nuk do të kemi teatër me kullë, por teatër me 6 kulla me rreth 96 kate gjithsej! Bukur. Ua qepën gojën artistëve, me marifet dhe tani po i përdorin për dekor në takime ku flet vetëm Rama dhe ata dëgjojnë. I trajtuan si dele, duke iu thënë si studentëve njëherë vakti: Shikoni se nuk i ...

Lexo me teper »

Loja

Nga Erl Kodra ‘Spiun’ është një fjalë shumë e shëmtuar. Mua më pëlqen ‘spiunazhi’. Këto tre gërma shtesë me të vërtetë thonë diçka. (Howard Tayler, autor i Schlock Mercenary) E rëndë kjo loja me rusët. Në fakt kështu ka qenë gjithmonë, një lojë pa rregulla, e fortë dhe e pisët njëkohësisht. Një lojë që nuk kursen asgjë dhe që u ...

Lexo me teper »

A mjafton një njeri i vetëm?

Nga Artan Rama  Adrian Koçi, drejtor i Parkut Kombëtar Divjakë-Karavasta, një prej dhjetëra nëpunësve të administratës të Zonave të Mbrojtura kreu një udhëtim jo të zakonshëm. Në mesditë, ai mbërriti në Cërrik dhe përpara një oficeri të policisë gjyqësore, denoncoi fotografinë e një pelikani të vrarë në Dumre, të publikuar në Web! Ai udhëtoi i vetëm, me iniciativën e tij, ...

Lexo me teper »

Pse Rama përdori arrogancën në Londër

Nga Naim Hasani Kemi mësuar nga mediat në Shqipëri se Kryeministri Edi Rama ishte për një vizitë në Londër në një takim vjetor të Bankës Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH). Bashkë më të ishin të ftuar edhe kryeministrat e vendeve të Ballkanit perëndimor. Në pamje të parë duket mjaft normale. Por duke menduar rrethanat e vizitës, nuk mund të ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful