Templates by BIGtheme NET

Ndërkombëtare

Shpërthim dy ditë para zgjedhjeve në Egjipt, humb jetën një polic

Një shpërthim tronditi qytetin e dytë më të madh të Aleksandrisë në Egjipt të shtunën, duke vrarë një polic dhe duke plagosur katër të tjerë, sipas ministrisë së brendshme. Një makinë bombë e cila synonte të godiste eskortën e sigurisë pranë hotelit Royal Tulip Hotel përgjatë bregdetit në rrethin e Roshdit të Aleksandrisë. “Bombardimi kishte në shënjestër shefin e sigurisë ...

Lexo me teper »

Ish-udhëheqësi Puigdemont ‘shmang arrestimin në Finlandë’

Kreu separatist katalanas Carles Puigdemont u largua nga Finlanda përpara se autoritetet të mund të vepronin mbi një urdhër arresti spanjoll, u shpreh një deputet finlandez. Mandati u lëshua të premten, një ditë pasi z. Puigdemont arriti në Finlandë. Ai duhej të largohej të shtunën. Ish-udhëheqësi ka jetuar në mërgim të vetë-imponuar në Belgjikë që nga referendumi i ndaluar i ...

Lexo me teper »

Protesta në Kroaci për ligjin e martesave brenda gjinisë

Mijra kroatë u mblodhën në qendër të Zagrebit  kundër një marrëveshjeje evropiane të dizajnuar për të mbrojtur gratë, duke thënë se kërcënon vlerat tradicionale. Ata kundërshtojnë Konventën e Stambollit në bazë të asaj se do të legjitimojë martesën e gjinisë së njëjtë dhe do të përmirësojë të drejtat për transgjinorët. Grupet e të drejtave të grave organizuan një protestë kundër ...

Lexo me teper »

‘Marsh për jetën tonë’/ SHBA: Protesta masive për kontrollin e armëve

Mijra amerikanë kanë dalë në të gjitha qytetet e vendit për një seri protestash që do të zgjatin gjatë gjithë ditëve të marsit për të kërkuar një kontrollim më të madh ndaj armëve të zjarrit. Protestat kryhesohen nga studentët të cilët i kanë quajtur ato ‘Marsh për jetën tonë’. Këto protesta vijnë pas ngjarjes që ndodhi në një shkollë në ...

Lexo me teper »

Gazetarja amerikane: Edhe unë do e rrihja Trump

Gjatë një diskutimi televiziv, në emisionin “ The View”  ka pasur një sërë diskutimesh për presidentin Donald Trump dhe Joe Biden. Në këtë diskutim u soll edhe njëherë në vëmendje se si Biden shprehu dëshirën e vetë për “të rrahur” presidentin, gjatë një takimi në Universitetin e Majemit. Tema e këtij takimi ishte për keqtrajtimin e grave në SHBA. Panelistja ...

Lexo me teper »

Amerika dhe Kina në prag të luftës tregtare

Gazetari i “CNN Money”, Charles Riley ka shkruar një artikull, në të cilin thuhet se midis SHBA-së dhe Kinës ka nisur një luftë tregëtare. “Presidenti Donald Trump shpalli këtë të enjte tarifat e reja mbi eksportet që vijnë nga Kina, me vlerë rreth 50 miliardë dollarë. Pekini u përgjigj menjëherë duke vendosur taksa mbi 3 miliardë dollarë produkte amerikane”,- kështu ...

Lexo me teper »

Puth nxënësen, pushohet nga puna mësuesi 46-vjeçar

Një mësues nga Kina është pushuar nga puna, pasi ka postuar një video, në të cilën shfaqet duke puthur nxënsen e tij. Mësuesi 46- vjeçar kishte shkuar në shtëpinë e nxënes së tij me 11 mars, për ta mësuar atë në mënyrë private. Vidoeja është filmuar nga nxënësja, e cila e ka postuar atë në rrjetet sociale dy ditë më ...

Lexo me teper »

Trump përjashton transgjinorët nga shërbimi ushtarak

Presidenti Donald Trump nënshkroi një memorandum të premten, që ndalon transgjinorët që të shërbejnë në ushtrinë amerikane. Sipas Trump nuk do të pranohen në ushtri ata që kërkojnë trajtime të veçanta. ” Individët transgjinorë që mund të kërkojnë trajtim të konsiderueshëm mjekësor, përfshirë përmes ilaçeve mjekësore ose kirurgjisë”, përjashtohen nga shërbimi ushtarak thuhet në memorandium.  Memorandumi sqaron më tej se ...

Lexo me teper »

Norvegji, qeveria kërkon heqjen e burkës në ambientet e arsimit

Një ditë më parë në Norvegji qeveria i ka kërkuar parlamentit  të miratojë një urdhërndalimi kombëtar kundër përdorimit të burkave në të gjitha ambjentet e arsimit. “Një urdhërndalimi kundër mbulimit të fytyrës do të sigurojë një komunikim të hapur me fëmijët, nxënësit, studentët dhe imigrantët e sapoardhur gjatë orëve të mësimit”, deklaroi ministri i Arsimit dhe Integrimit, Jan Tore Sanner. “Norvegjia ...

Lexo me teper »

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful