Templates by BIGtheme NET

Rezultatet: Aurel plasari

Plasari për Teatrin: Në parim nuk ka monument të parestaurueshëm

Akademiku Aurel Plasari në një intervistë për Ora News lidhur me Teatrin Kombëtar është shprehur se nuk ka monument kulture të parestaurueshëm. Sipas Plasarit, në botë ka shembuj kur ka pasur edhe monumente më të rënuar dhe janë restaurim por megjithatë janë përpjekur për ta restauruar. “Në parim nuk ka monument kulture të parestaurueshëm. Deri në kufirin që restaurimi është ...

Lexo me teper »

‘Kush është personi që kërcënoi me jetë Zgurin e Plasarin, si iu hoq emri nga Interpoli e lidhjet me Fatos Klosin – Denoncimi te Berisha

Ish-kryeministri Berisha ka publikuar mesazhin e në emigranti shqiptar në Greqi i cili rrëfen mbi personin që ka kërcënuar kreun e KQZ-së, Zguri dhe studiuesin Aurel Plasari. Sipas tij, Emiljan Pjetri ka lidhje me familjen e mbesës së madhe të ish-diktatorit Enver Hoxha si dhe ish-kreun e SHISH-it, Fatos Klosi. Emigranti tregon se Emiljan Pjetri jeton në Kalkidiki, është vrarës ...

Lexo me teper »

Sa vajza ke? – Plasari publikon mesazhin kërcënues: Lleshaj të ruajë gazin

Studiuesi i njohur, Aurel Plasari, ka publikuar një mesazh kërcënues që i ka mbërritur në llogarinë e tij në ‘Facebook’. Plasari shkruan se kërcënuesi mban emrin Emiljan Pjetri në ‘Facebook’ dhe sipas të gjitha gjasave është i njëjti person që i ka çuar mesazhin kërcënues kreut të KQZ-së, Zguri. Plasari shkruan se zgjodhi ta publikojë mesazhin e mbërritur në datën ...

Lexo me teper »

Plasari: Një fondacion i huaj privat shpartalloi Republikën e Shqipërisë, kam 4 vite që e përsëris këtë të vërtetë

Studiuesi Aurel Plasari ka deklaruar se e quajtura reforma në drejtësi e një fondacioni të huaj privat e ka shpartalluar Republikën e Shqipërisë. Në një status në faqen e tij në ‘Facebook’, Plasari thekson se 4 vjet përsëritje nga ana e tij për faktin e lartpërmendur, më në fund u pohua sot publikisht. ‘MË NË FUND! U BËNË KATËR VITE ...

Lexo me teper »

Pse është demokratike djegia e mandateve dhe kontrata me Presidentin që propozon Plasari (INTERVISTA)

Studiuesi Aurel Plasari ndërsa komentonte situatën politike në vend në emisionin “A Show” të Adi Krastës, e konsideroi veprimin e opozitës për djegien e mandate si një vendim të marrë në mbrojtje të demokracisë. Plasari kujton këtu mungesën e një gjykate Kushtetuese, Gjykatës së Lartë dhe sipas tij veprimi i opozitës është marrë në rrethana demokratike, duke mos qenë një ...

Lexo me teper »

Plasari: Largimi i opozitës nga parlamenti, veprim në mbrojtje të demokracisë

Studiuesi Aurel Plasari ka komentuar situatën politike në vend duke folur edhe për veprimet e opozitës dhe vendimet e saj për t’u larguar nga parlamenti dhe mos hyrjen në zgjedhjet lokale. Sipas Plasarit, veprimi i opozitës është në mbrojtje të demokracisë. Më tej Plasari sqaron se opozita është gjysma dhe duhet pasur kujdes por sipas kemi të bëjmë me një ...

Lexo me teper »

Plasari: Akademia e Shkencave ka nevojë për reformim

Studiuesi Aurel Plasari ka folur për Akadaminë e Shkencave ku ka deklaruar se ka nevoja për reformim por edhe ka theksuar se akademitë që varen nga autoriteti i lartë vuajnë për pavarësi “Para dy vjetësh kam shkruar diçka mbi historitë e Akademisë dhe synimi ka qenë për ta relativizuar këtë çështje dhe nuk mund të trajtohet kjo çështje në skaje. ...

Lexo me teper »

Plasari: Shteti ka braktisur shkollën publike

  Aurel Plasari i ftuar në studion e “Opinion” e ka cilësuar si alarmante situatën e mbylljes së qindra shkollave në vend. Duke argumentuar situatën e arsimit në vend Plasari e shikon si braktisje nga shteti të shkollave publike. “Shteti ka braktisur shkollën publike” shprehet Plasari duke u nisur nga të dhënat e ISTAT ku tregohet se shqiptarët janë të ...

Lexo me teper »

Nga Plasari te Velo, intelektualët i thonë “JO” shembjes së teatrit

Një grup intelektualësh, aktivistësh, arkitektësh dhe juristësh diskutuan sot mbi strategjitë e mbrojtjes së godinës ekzistuese të Teatrit Kombëtar. Ata kanë theksuar se në vendin tonë nuk funksionon ligji dhe se përpara kryeministrit Edi Rama të gjithë specialistët janë të dorëzuar.  Nga ata është pohuar në këtë mbledhje se kjo godinë ka vlera historike dhe se nuk është e nevojshme ...

Lexo me teper »

Plasari sfidon opozitën: Firmosni kontratë që do i shembni kullat kur të vini në pushtet

Aurel Plasari sfidon sot opozitën shqiptare duke propozuar një kontratë në mbrojtje të Teatrit Kombëtar, nën emërtimin “PËR KONTRATËN PROTEATËR TË FORCAVE OPOZITARE”. Plasari i kërkon opozitës firmosjen e kontratës që do shembë kullat, kur të vijë në pushtet. Por pse Plasari e gjen me vend hedhjen e një propozimi të tillë në këtë moment? Në thelb, çfarë përmban kjo marrëveshje ...

Lexo me teper »