Templates by BIGtheme NET

PROTESTA E SOROS, PERGJIGJE NJE MIKU

12112232_10207925491804339_9077276364127957026_nBlog-Autor: Zef Preçi
Dikush me pyeti me heret sot se perse shoqeria civile kishte ate nivel perfaqesimi ne protestes e sotme dhe perse ne protesten e tre vjeteve me pare kishte aq masivizim ne rastin e refuzimit te armeve kimike te Sirise?
Pergjigja eshte e thjeshte: politika ka abuzuar me protesten dhe karakterin demokratik te saj. Kujtoni se si u keqperdor ajo me 21 Janar, kur bashke me 4 jete te pafajshme u varros edhe shpirti i protestes… Dikush duhet te kerkoje falje per kete histori te dhimbshme te luftes per pushtet qe nuk ka asnje lidhje me demokracine dhe jo te beje thirrje si sot per mobilizimin per te protestuar neser para Kuvendit…
Kushtetuta e nje vendi nuk ndryshon nen presion por me pergjegjshmerine politike e publike te atyre qe te zgjedhur a te vetezgjedhur kane marre persiper fatet e vendit… Sa i takon protestes kunder eliminimit ne Shqiperi te armeve kmike te Sirise, suksesi i asaj proteste lidhet me faktin se ishte ceshtje thellesisht civile, pertej syzeve partiake. Protesta nuk u arrit te pronesohej nga ndonje grupim politik, nuk pati sponsorizime dhe as vellezer te enturazhit politik ne drejtim, e mbi te gjitha nuk pati kryesi a kryetar…
Vendit i duhet nje kontrate e re sociale. Pervoja e shqyrtimit dhe miratimit te Kushtetutes ne fuqi me 1998 eshte mjaft e vyer per te gjithe qytetaret shqiptare. Kjo mund te replikohet edhe sot ne kushtet e reja ne kuadrin e perpjekjeve per avancimin e integrimit Europian te vendit.
 

1
MUND TË KOMENTOSH

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Roland_Badeni Recent comment authors
  Subscribe  
Më të rejat Më të vjetrat Më të votuarat
Më njofto
Roland_Badeni
I ftuar
Roland_Badeni

Pershendetje Zonja & Zoterinj . Ju c’do kushi qe munde te veshi nje “Qyrk ” me apo pa njgyre ,mund ti besosh per sa thote e refen.Shume eshte folur ne te kaluaren ne emer te ketije Populli ,dhe vazhdojne e flasin akoma ne emer te Tije.Nese keta zoterinj per sa refejne dhe shpjegohen ,duke u nisur nga “kultura” qe kane di i shije ne nje shkolle per psikologji,per sa thone dhe mendojne ,sdo arrin te kalonin as vitin e pare ne keto shkolla.Dukje ju referuar nje Populli i cili ne vitet 44′ doli nga nje kulture feudale dhe per 45… Lexo më shumë»