Templates by BIGtheme NET

Kush është Eugent Bushpepa? Gazeta britanike The Sun shkruan për përfaqësuesin e Shqipërisë në Eurovizion

Shqipëria po i shtyn shpresat e tyre në Eugent Bushpepa këtë vit në Festivalin e Këngës në Eurovizion.

Këngëtarja u zgjodh nga një juri profesionale për të konkurruar në Lisbonë – kush është ai dhe çfarë është sfondi i tij? Këtu është e gjitha që ju duhet të dini.

Kush është Eugent Bushpepa?

Eugent Bushpepa, i cili nganjëherë njihet me dashuri si Gent, ka lindur në Rrëshen, Shqipëri më 2 korrik 1984.

Ai filloi të këndojë në moshë të re dhe, për të përmbushur ëndrrën e tij, në vitin 2006 ai u bashkua me një emision në Top Channel si një këngëtar.

Që atëherë Eugent ka qenë pjesë e skenës muzikore shqiptare.

Eugenti ngadalë u bë një nga këngëtarët më të njohur të vendit dhe ka mbështetur banda si Deep Purple dhe madje ka luajtur edhe me legjendën e Guns N ‘Roses Ron Thal.

Pavarësisht se është në industri që nga viti 2006, Eugenti nuk ka publikuar kurrë një album të plotë. Megjithatë, ai ka hedhur nw treg një numër kwngwsh.

Si u zgjodh Eugent Bushpepa për të përfaqësuar Shqipërinë?

Eugent Bushpepa garoi në edicionin e 56-të të Festivali i Këngës – një konkurs televiziv që zhvillohet gjatë tre netëve.

2018 shënoi vitin e 15-të që konkursi është përdorur për të përcaktuar se kush do ta përfaqësonte Shqipërinë në Festivalin e Këngës në Eurovizion.

Këngëtari u zgjodh nga një juri profesionale, duke mposhtur një numër të suksesshëm artistësh të suksesshëm dhe të dashur.

Eugent Bushpepa do të këndojë një këngë të shkruar në mënyrë specifike për Eurovizion, të cilën ai gjithashtu këndoi në Festivalin e Këngës.

Kënga quhet Mall dhe është shkruar nga vetë Eugent dhe do të këndohet në gjuhën e tij amtare.

Burimi: The Sun

 

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto