Templates by BIGtheme NET

Ermal Meta reagon pas pezullimit nga Sanremo, koha për të thënë të vërtetën

Këngëtari shqiptar Ermal Meta, i cili garon për të tretën herë radhazi në festivalin e Sanremos. Kësaj herë Meta ka vendosur të prezantohet në duet me këngëtarin Fabrizio Moro.

Kënga titullohet ”Non mi avete fatto niente” (Nuk më keni bërë asgjë) trajton një tematikë mjaft të rëndësishme e aktuale siç është frika ndaj rrezikut terrorist.

Por, kënga e tyre është pezulluar nga gara e Sanremos me arsyetimin se ka qënë një plagjiaturë.

Pas pezullimit, ka reaguar edhe Ermal Meta duke sqaruar të vërtetat e pezullimit. Meta shkruan se kënga e tyre është shkruar nga Andrea Febo këngë e cili u paraqit në fazën seleksionuese të Sanremos për të rinjt 3 vjet më parë, që më pas u eliminua dhe nuk u bë kurrë publike.

Për këtë Meta ka sqaruar se kanë menuar që ta mbajnë një pjesë të këngës pasi ajo është shumë e bukur, këtë sipas Metës e ka thënë edhe në shumë intervista të tjera.

Ai mendon se kjo pjesë do kalojë dhe gjithçka shumë mirë.

Reagimi i Ermal Metës:

“Përshëndetje djema,

Është koha për të folur.

Kemi dëgjuar për plagjiaturë në lidhje me këngën tonë në “Sanremo” dhe mollë sherri është një këngë e shkruar nga Andrea Febo (bashkëpunëtor i vjetër i Fabrizios), i cili u paraqit në fazën seleksionuese të Sanremos për të rinjtë 3 vjet më parë, që më pas u eliminua dhe nuk u bë kurrë publike. Fabrizio, unë dhe Andrea dhe unë kemi mbajtur një pjesë të asaj kënge për të mos sakrifikuar diçka të bukur (gjë të cilën e kemi thënë në shumë intervista) dhe të tre bashkë kemi shkruar një këngë të re me një kuptim krejt tjetër.

Të bësh plagjiaturë do të thotë të kopjoni, por është ABSURDE dhe QESHARAKE, duke pasur parasysh se Andrea Febo ka shkruar me mua dhe Fabrizion këngën e re “Ti nuk ke bërë asgjë për mua”.

Përveç të tjerave të dy jemi autorë për shumë vite dhe kemi shkruar shumë këngë që kontribuojnë në suksese të ndryshme si për veten ne ashtu edhe për të tjerët.

Ata që na njohin, e dinë.

Kur ne vendosëm të tregojmë një atmosferë të përgjithshme me këtë këngë, nuk e bëmë atë për t’u prezantuar me Festivalin, por për të folur për paqen. Na vjen vërtetë shumë keq për atë që po ndodh, sepse nuk kemi ardhur në festival për të bërë shaka të njerëzve, por për t’i përqafuar atë.

Jemi të sigurt që gjithçka do të shkojë për mirë.

Një përqafim,

 

 

 

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful