Templates by BIGtheme NET

Protesta e aktorëve, Robert Ndrenika: “Turbina” nuk bën për teatër por për ndonjë fushatë elektorale

Të organizuar në Sindikatën e Artistëve të Skenës dhe Ekranit, artistët bënë një mbledhje të hapur për mediat ku diskutuan mbi zhvendosjen, sipas tyre tërësisht jotransparente të trupës së Teatrit Kombëtar tek Teatri “Turbina”.

Ndër protestuesit edhe“Artisti i Popullit”, Robert Ndrenika ka kundërshtuar fortë amendimet e bëra në ligjin “Për artin dhe kulturën” duke ngritur zërin për problemet e teatrit dhe për zhvendosjen e godinës, pasi sipas tij teatri është pronë e artistëve dhe askush nuk duhet të largohet që andej.

“Është folur që do të bëhet një teatër dhe prapë nuk ka patur pikë transparence. Teatri bëhet një herë në 500 vjet. I takon shtetit shqiptar të ndërtojë një teatër, një teatër 500-600 vjeçar. “Turbina” ishte qesharake. Për teatër ajo nuk bën. Ajo është për ndonjë fushatë elektorale. Ne nuk duhet të lejojmë të prishet ai teatër pa marrë vesh se çdo bëhet në të”.-u shpreh aktori.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

Më njofto
avatar

ăn dặm kiểu NhậtResponsive WordPress Themenhà cấp 4 nông thônthời trang trẻ emgiày cao gótshop giày nữdownload wordpress pluginsmẫu biệt thự đẹpepichouseáo sơ mi nữhouse beautiful