Templates by BIGtheme NET

‘Mjeku’ në Indi, infekton qëllimisht dhjetëra pacientë me HIV

Autoritetet në Indi po kërkojnë një ‘mjek’ të rremë shëtitës që dyshohet se infektuar më shumë se 30 njerëz me virusin HIV, duke përdorur një shiringë të vetme në pacientë të shumtë, duke premtuar se po i trajtonte për sëmundjet që kishin në mënyrën më të mirë dhe çmim të lirë.

Qindra pacientë që banojnë rreth qytetit Unnao në Indi, rrezikojnë të infektohen me virusin vdekjeprurës HIV, pasi u bënë viktimë e një njeriu, që shëtiste fshatrave për më shumë se një vit, duke ofruar një “trajtim magjik” për 10 rupi indiane (rreth 0.16 dollarë).

Mjeku është identifikuar si Rajendra Kumar, i njohur edhe si Rajendra Yadav, tek banorët vendas. Mjekët e palicensuar, të njohur si mjekë ‘jhola chaap’ ose ‘allopathic’, janë një gjetje e zakonshme në komunitetet e varfra dhe rurale në Indi.

Asnjë nga vendasit që përdori trajtimi e lirë të ‘mjekut’ nuk dyshonte se mund të infektohej prej tij me virusin e rëndë.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto