Templates by BIGtheme NET

Putin bisedë telefonike me Trump për konfiktin Izrael-Palestinë

Putin bisede telefonike me Trump

Presidenti Vladimir Putin i tha kreut palestinez Mahmoud Abbas se ai diskutoi procesin paqësor arabo-izraelit gjatë një bisede telefonike me homologun e tij amerikan Donald Trump, raportojnë mediat ruse.

Putin bëri vërejtjet gjatë takimit me Abbasin të hënën në mbrëmje, raporton TASS. “Kam pasur vetëm një bisedë telefonike me Presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, [Donald] Trump”, tha Presidenti rus.

“Sigurisht, ne gjithashtu biseduam për zgjidhjen izraelito-palestineze,” tha ai, duke shtuar se Trump i uronte Abbasin “të gjitha të mirat”.

Duke filluar bisedimet dypalëshe me Abbasin, Putin nënvizoi “thellësinë dhe cilësinë” e lidhjeve ruso-palestineze, duke shtuar se ende ka shumë për të bërë.

Situata në rajon është larg nga ajo që ne do të donim të shihnim“, tha ai, duke shtuar se Rusia gjithmonë ka mbështetur popullin palestinez.

Ai tha se e kishte ngritur çështjen me kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu gjatë një vizite të kohëve të fundit.

Abbas tha se për shkak të veprimeve të fundit të amerikanëve, veçanërisht njohjen e tyre të Jerusalemit si kryeqytetin e Izraelit, Uashingtoni është përjashtuar si një ndërmjetës i besueshëm në sytë e palestinezëve.

Nëse SHBA dëshiron të marrë pjesë në procesin e paqes, ajo nuk duhet të vijë vetëm, por si pjesë e një grupi, shtoi ai.

Vladimir Putin i tha kreut palestinez Mahmoud Abbas

Burimi: RT News

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto