Templates by BIGtheme NET

Martin Schulz jep dorëheqjen si kryetar i social-demokratikes gjermane

Ish presidenti i Parlamentit Europian, Martin Schulz, ka dhënë dorëheqjen si kreu i Social-Demokratëve të Gjermanisë.

Andrea Nahles është nominuar për të marrë vendin e tij, por SPD ende do përballet me një votim partiak në prill.

Martin Schulz njoftoi të martën se po e hiqte dorë nga pozita e tij si kreu i Social Demokratëve të Gjermanisë (SPD).

Dështimi për kandidat në garën për kancelar dhe ish-kreu i Parlamentit Europian e mori vendimin pas ditëve të debatit të anëtarëve brenda SPD-së.

“Me dorëheqjen time nga detyra dhe me vendimin për të mos marrë pjesë në qeveri, unë dua të sjell debatin e personelit në SPD në mënyrë që anëtarët të mund të përqëndrohen në marrëveshjen e koalicionit “, u tha gazetarëve Schulz.

Ish-ministri i Punës dhe kreu aktual i grupit parlamentar të SPD-së Andrea Nahles u propozua për të marrë vendin e tij në një vendim unanim nga udhëheqësit e SPD-së, tha Schulz.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto