Templates by BIGtheme NET

Veliaj ndez impiantin e vdekjes pranë shkollës në Pezë Helmës (Video)

Në videon e shpërndarë në media sociale shihet se si pa asnjë përgjegjësi Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj lejon ndezjen impianteve që lëshojnë tymra kancerogjene pranë një shkolle në Pezë Helmës.

Në video e “Populli.Tv” shihet tymi që del nga impianti dhe shpërndahet në gjithë zonën përreth.

Ky tym rrezikon shëndetin e banorëve që jetojnë në hapësirën pranë tij por mbi të gjitha edhe të fëmijëve që zhvillojnë mësimin në shkollën vetëm 150 metra pranë.

Kyë është një krim mjedisor i cili dëmton rëndë jetën e njerzëve. Dëmi në shëndet dhe në mjedis që shkaktohet nga tymi i impantit është kolosal.

Lejimi i këtij impinati që të ushtrojë aktivitetin e tij dhe të çlirojë në mjedis tymra kancerogjenë është një “genocid” që i bëhet qytetarëve që jetojnë në këtë zonë.

Është paradoksale që nga njëra anë Kryetari i Bashkisë promovon përditë fushatën e mbjelljes së pemëve dhe nga ana tjetër lejon që impiante bitumi të lëshojnë në ambjent tymra të dëmshëm për shëndetin e njerzëve.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto