Templates by BIGtheme NET

Tritan Shehu publikon FOTOT: Gjirokastra, si një ‘qytet mbas lufte’

Deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu ditën e sotme ka publikuar disa foto nga qyteti i gurtë, ku shfaqen disa ndërtesa të vjetra të cilat paraqiten drejt rrënimit total.

“Gjirokastra, ky margaritar sot si nje “qytet mbas lufte” dhe ne prag te renimit!
Po publikoj disa foto shkuese nga Gjrokastra e pereth saj, te cilat flasin vete per degradimin e thelle qe po peson ai qytet si pasoje e diskriminimit mbi ate.”, shprehet Shehu.

Deputeti i zgjedhur në qarkun e Gjirokastrës, fajëson mungesën e investimeve të qeverisë Rama, për rrënimin e ndërtesave që përmbajnë një vlerë të rëndësishme historike.

Shehu ngre pyetjen se përse nuk po bëhet asgjë për ta ndaluar rrënimin e kësaj trashëgimie kulturore dhe historike dhe përse nuk përcaktohet asnjë fond.

“Ne kater vite “Rilindje” fondet restauruese per ate qytet ishin vetem 4 milion leke te vjetra dhe kjo me realizim 60%.
Ne qeverisjen Berisha ishin 3,5 milion $, (perfshi ketu dhe ato per shtepine Kadare qe perfundoi me vone), por dhe keto te pa mjaftueshme.
Ura e Hoshteves siç duket edhe ne fotot u zhduk ne nje nate, ura e Kordhoces po shkon drejt po atij fundi.
Ministria Kumbaro deklaron se terreni i Kalase ka rreshkitje tektonike, por nuk thote asgje se çfare po behet per ta ndaluar kete dhe nuk dislokohet asnje fond. Sot kur nuk ka asgje te pa rregullueshme, duhet bere gjithçka per te mbrojtur ate Kala, krenari e historise e e kombit tone, pavaresisht nga shpenzimet.
Per te mos folur ketu edhe per “deshmine” e abuzimit e korrupsionit ekstrem te ndodhur aty, per rreshqitjet ne Kodren e Shtufit ku rrezikohet zona dhe jeta e qytetareve, nqs nuk realizohen urgjentisht punime te gjera e komplekse.
Nderkaq asnje investim zhvillues ne infrastrukture, energji, bujqesi, blektori etj, ne te gjithe ate Qark.
Eshte e kote te kerkosh politika zhvilluese nga Rilindja, mjafton te shikosh fotot e meposhte te Gjirokastres qe te kujtojne Sirine e luftes per tu bindur.
Keshtu Gjrokastra po kthehet ne nje Qytetet ne Zhdukje!”, vazhdon më tej deputeti Shehu.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto