Templates by BIGtheme NET

Milan përballë Arsenal, Europa League rezervon një finale të parakohshme

Arsenali do të luajë kundër shtatë herë kampionëve evropianë të AC Milan në Ligën e Evropës pas 1/16.

Topçinjtë do të udhëtojnë në Itali për ndeshjen e parë më 8 mars, dhe ndeshja e kthimit  do të luhet një javë më vonë.

Milan, i cili është i shtati në Serie A, mundi  klubin bullgar Ludogorets Razgrad 4-0 në raundin e mëparshëm.

Arsenali i Wenger mposhti suedezët e Ostersunds FK 4-2 në total, pavarësisht nga një performancë “të neglizhuar” në ndeshjen e dytë të së enjtes.

Wenger tha se ekipi i tij “nuk kishte asnjë ide me topin”, pasi ata humbën 2-1 në shtëpi.

Në secilën prej shtatë sezoneve të tyre të mëparshme në Evropë, Arsenali u largua nga Liga e Kampionëve në fazën e fundit të 16-të.

Përballja e fundit për Arsenal me Milanin në Ligën e Kampoionëve ishte në vitin 2012 . ”Topçinjtë” humbën ndeshjen e parë në San Siro 4-0 ndërs në shtëpi fitoi 3-0 .

Pavarësisht eksperiencës së tyre evropiane, gjigandët italianë nuk kanë fituar kurrë Europa League – as paraardhësi e saj, Kupën Uefa.

Të udhëhequr nga ish-mesfushori i tyre Gennaro Gattuso, ata janë 25 pikë prapa liderëve të Serie A të Napolit, pavarësisht se kanë shpenzuar rreth 200 milionë euro në transferimet në merkaton e verës.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto