Templates by BIGtheme NET

Ministri i Mbrojtjes Kamenos: Greqia është shumë afër një aksidenti fatal me Turqinë

Ndërsa rriten tensionet për ndalimin e dy ushtarëve grekë që kaluan aksidentalisht në kufirin turk dhe mbi agresionin turk jashtë Qipros, deklaratat e zyrtarëve grekë dhe turq gjatë fundjavës theksuan brishtësinë e situatës.

Në një intervistë në të përditshmen franceze Liberation të shtunën, Ministri grek i Mbrojtjes Panos Kammenos deklaroi se “Greqia është shumë afër një aksidenti fatale me Turqinë“, duke iu referuar shkeljeve turke të hapësirës ajrore greke dhe ujërave territoriale.

Ne jemi të detyruar të mbrojmë territorin tonë, i cili nuk është vetëm grek, por edhe evropian,” tha ai. Në fund të javës së kaluar, ndërkohë, Kammenos kishte referuar dy ushtarë grekë që u ndaluan në Turqi si “pengje”.

Ndërkohë, në një intervistë me javën gjermane Die Zeit të botuar të shtunën, Ministri i Jashtëm turk Mevlut Cavusogu tha se gjyqësori i Turqisë po përpiqej të përcaktonte nëse ushtarët grekë kalonin në Turqi aksidentalisht ose me dashje.

I pyetur nëse Ankaraja po shqyrtonte shkembimin e dy burrave me tetë ushtarakë turq, të cilët u arratisën në Greqi pas një grushti turk të tentuar në 2016, Cavusoglu përjashtoi një perspektivë të tillë. “Ne nuk duam një marrëveshje të tillë“, tha ai.

Burimi: Ekathimerini

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto