Templates by BIGtheme NET

Amerika merr ‘frenat’, harton planin me katër pika që nxit njohjen e Kosovës nga Serbia

Pas paketave të përgatitura për Korenë e Veriut, Washingtoni mendohet se ka gati një plan prej 4 pikash, që nxit njohjen përfundimtare të pavarësisë së Kosovës nga Serbia.

Mediat serbe shkruajnë se plani i është dërguar presidentit serb Aleksandar Vuçiç dhe do të shqyrtohet javën e ardhshme në Beograd e Prishtinë gjatë vizitës së ndihmës-sekretarit amerikan të shtetit Ues Miçell.

Sipas planit duhet që: Bashkësia e Komunave serbe të marrë kompetenca ekzekutive të gjera, veçanërisht në shëndetësi, arsim e kulturë; Qeveria e Kosovës duhet të ketë një zv/kryeministër nga radhët e komunitetit serb, i cili do të ketë rolin e drejtuesit të ekzekutivit për këtë bashkësi;  Bashkësia do të jetë e lidhur ngushtë me nënkryetarin e qeverisë së Kosovës, i cili do të vijë nga radhët e popullit serb; Beogradi të lejojë Prishtinën të bashkohet me organizatat ndërkombëtare; Nëse pala serbe bie dakord me këtë paketë, Serbia do të lejohet të bashkohet me Bashkimin Evropian pasi Shtetet e Bashkuara do të garantojnë mbështetjen e saj më të gjerë ekonomike dhe diplomatike në arenën politike ndërkombëtare.

Pavarësisht se nuk përmendet fjala apo termi termi “Pavarësi”, plani e shtyn në njohjen de fakto të Kosovës nga Serbia.

Marrë nga: novosti.rs

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto