Templates by BIGtheme NET

Putin: Britania të zbardhë helmimin e agjentit të dyfishtë përpara se të flasë me Moskën

Presidenti rus Vladimir Putin të hënën tha se Londra duhet të qartësojë qëndrimin e saj mbi helmimin e një ish agjentit të dyfishtë në Britani të Madhe përpara çdo diskutimi me Moskën, thanë agjencitë.

Rendisni gjërat nga ana juaj dhe pastaj ne do ta diskutojmë këtë me ju,” tha presidenti rus në përgjigje të një pyetjeje nga një gazetar i BBC, raportoi agjensia e lajmeve Interfax.

Politikanët e lartë britanikë kanë vënë gishtin në Rusi për përpjekjen për të vrarë Sergei Skripal, i cili shiti sekrete në Britani dhe më vonë u zhvendos atje në një shkëmbim spiunësh të vitit 2010, duke shkaktuar mohime të përsëritura nga Moska.

Kryeministrja Theresa May është caktuar të drejtojë Shtëpinë e Komuniteteve më vonë të hënën, pasi të marrë një përditësim mbi hetimin për sulmin ndaj Skripal dhe vajzës së tij Julia këtë muaj.

Nëse marrim një pozicion kur ne jemi në gjendje të atribuojmë këtë sulm atëherë do ta bëjmë këtë dhe qeveria do të japë një përgjigje të përshtatshme,” tha zëdhënësi i May.

Tom Tugendhat, një ligjvënës i cili kryeson komitetin e punëve të jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, i tha radios BBC: “Sinqerisht, do të isha i befasuar nëse nuk e tregonte gishtin në Kremlin“.

Megjithatë, zëdhënësi i presidentit rus Vladimir Putin Dimitri Peskov më herët të hënën edhe një herë mohoi ndonjë përfshirje.

Qytetari rus që përmendni … punoi në një nga shërbimet speciale të Britanisë, incidenti ndodhi në territorin britanik dhe kjo në asnjë mënyrë nuk është një çështje për Rusinë, e lëre më për udhëheqjen ruse“, tha ai.

Burimi: France24

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto