Templates by BIGtheme NET

Sllovaki/ Lidhjet mafioze dhe vrasja e gazetarëve kërcënojnë rrëzimin e qeverisë

Thirrjet janë duke u rritur gjithnjë e më shumë për qeverinë e Sllovakisë që të japë dorëheqjen pas vrasjes së gazetarit Jan Kuciak.

Për dy javë, Sllovakia është përfshirë në një nga krizat më të mëdha shtetërore që nga themelimi i vendit 25 vjet më parë. Trazirat ishin precipituar nga vrasja brutale e gazetarit investigativ Jan Kuciak dhe gruas së tij Martina Kusnirova.

Dhjetëra mijëra njerëz kanë dalë në rrugë, duke kërkuar dorëheqjen e qeverisë së koalicionit të kryeministrit Robert Fico dhe duke bërë thirrje për “një Sllovaki të respektuar”, e cila është bërë motoja e lëvizjes bazë.

Tani Fico dhe qeveria e tij kanë marrë iniciativën. Të hënën në mëngjes ministri i brendshëm, Robert Kalinak, njoftoi dorëheqjen e tij. Ai tha se ndërsa ishte përgjegjësia e tij për të hetuar vrasjet dhe për të gjetur ata që ishin përgjegjës, duke marrë parasysh disponimin publik që ai kishte vendosur të largohej.

Kontradiktat i kanë lënë tri partitë në koalicionin qeverisës të luftojnë për jetën e tyre politike. Presidenti Andrej Kiska kohët e fundit sugjeroi se zgjedhjet e parakohëshme parlamentare mund të jenë një opsion për të zgjidhur krizën.

Duhet që kjo të ndodhë, nuk do të ishte vetëm partia nacionaliste demokratike e Ficos, SMER, duke vuajtur humbje të mëdha. Partnerët e tij të rinj të koalicionit – Partia Kombëtare Sllovake (SNS) dhe Most-Hid (Ura) e krahut të djathtë, që përfaqëson pakicën hungareze të vendit – gjithashtu do të kishin arsye për t’u shqetësuar.

Burimi: DW News

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto