Templates by BIGtheme NET

Brexit/ Jean-Claude Juncker- Britanisë: Do vijë koha që do pendoheni për vendimin

Britanisë së Madhe do t’i ‘vijë keq” nga vendimi për t’u larguar nga BE, paralajmëroi presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker.

Duke ju drejtuar Parlamentit Europian, Juncker u brohorit nga deputetët euroskeptikë, ndërsa vuri në dukje se largimi i Mbretërisë së Bashkuar ishte në fuqi më 29 mars 2019.

Në përgjigje ai tha se do të vijë koha “kur do pendoheni për vendimin tuaj“.

Përfaqësuesi i EPP-së, Brexit, Guy Verhofstadt, tha se Mbretëria e Bashkuar duhej të lëvizte përtej “sloganeve dhe tingujve“.

Por ai tha se Britania e Madhe dhe BE ishin “shumë afër” për një marrëveshje mbi të drejtat e qytetarëve pas Brexit.

Juncker u tha eurodeputetëve në Strasburg se ka pasur një “rritje urgjente” për të negociuar tërheqjen e rregullt të Mbretërisë së Bashkuar nga BE.

Ai nuk deshi që qytetarët e BE të “bien viktimë e Brexit”, tha ai, duke shtuar se ishte e rëndësishme për të siguruar të drejtat e tyre.

Juncker përsëriti vijën e kufirit të BE-së se “marrja e qershisë nuk do të jetë e mundur” në marrëdhëniet tregtare të ardhshme midis Mbretërisë së Bashkuar dhe BE.

Unë do të preferoja më shumë që Britania të mos kishte vendosur  largimin nga Bashkimi Evropian, por kushdo që largohet nga Bashkimi Evropian duhet të dijë, sinqerisht, çfarë do të thotë kjo“, tha ai.

Nëse vendosni të ikni, lini prapa, marrëveshjet dhe rregullat e përbashkëta, atëherë duhet të pranoni se gjërat nuk mund të mbeten ashtu siç janë.”

Ai i kërkoi Tereza May të jepte “më shumë qartësi se si Mbretëria e Bashkuar e sheh marrëdhënien e saj të ardhshme me BE-në“.

Ai bëri thirrje për propozime të mëtejshme britanike se si të shmanget një kufi i vështirë në Irlandën e Veriut, të cilën ai e quan një “çështje evropiane” jo vetëm si një “çështje irlandeze”.

Por ai u kritikua nga David Coburn i UKIP, i cili bërtiti: “Është një çështje britanike.

Ndërkohë, ish kreu i UKIP Nigel Farage argumentoi se zonja May duhet të kanalizojë Presidentin e SHBA Donald Trump kur të takohet me liderët e BE javën e ardhshme.

Duke iu referuar mosmarrëveshjes me Shtetet e Bashkuara mbi tarifat e çelikut dhe aluminit, ai tha se Britania e Madhe mund të nënshkruante marrëveshjen e saj tregtare me SHBA-në “në 48 orë” nëse nuk do ishte anëtar i BE.

Burimi: BBC News

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto