Templates by BIGtheme NET

Gjendet i vdekur në Londër armiku i Putin, agjenti Nikolai Glushkov

Një tjetër ngjarje e dyshimtë ka ndodhur, kësaj here bëhet fjalë për vdekjen misterioze të Nikolai Glushkov, miku i një oligarku të njohur rus edhe ky i vdekur në Londër, i cili njihej si kritik i presidenti rus Putin.

Vdekja e rusit ka ndodhur një javë pas sulmit me gaz nervor ndaj një agjenti të dyfishtë, Sergei Skripal, ngjarje që ka çuar në përkeqësim të marrëdhënieve mes Londrës dhe Moskës.

68-vjeçari rus Nikolai Glushkov ishte dënuar me burg në mungesë në Rusi për akuzat e shpërdorimit të 87 milionë sterlinave në kohen kur ai ka drejtuar linjën ajrore ruse, Aeroflot.

Ndërkohë, nga ana e saj, kryeministrja britanike Theresa May ka vendosur një afat kohor në lidhje me një përgjigje nga autoritetet ruse prë praninë e një agjenti nervor rus në territorin britanik.

Më pas kryeministria, Theresa May pritet të flasë të mërkurën në parlamentin britanik në rast se Moska nuk jep shpjegime për ngjarjen.

Marrë nga: theguardian.com

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto