Templates by BIGtheme NET

Piktura e vjedhur e mjeshtrit francez Degas gjendet në autobus pranë Parisit

Policia e doganave franceze ka gjetur një pikturë nga e shekullit të 19-të, Edgar Degas, i cili u vra nëntë vjet më parë nga një muze në Marsejë në ndarjen e bagazheve të një autobuzi pranë Parisit.

Piktura e Degas ‘1877 Les Choristes’, ose The Chorus Singers, është bërë në pastels dhe përshkruan një linjë të burrave që këndonin në operan Don Juan.

Edgar Degas

Policia po bënte kontrolle të rastësishme në një autobus në një zonë pushimi në autostradë rreth 30 kilometra në lindje të Parisit më 16 shkurt kur e gjetën atë dhe më pas muzeu i Orsay konfirmoi vërtetësinë e tij, shkruhet në një deklaratë të ministrave të kulturës dhe buxhetit.

Deklarata nuk dha asnjë informacion përse piktura ishte në autobus apo kush e la atje.

Artisti francez është më i famëshmi për pikturat e tij dhe skulpturat e valltarëve dhe shpesh shoqërohet me lëvizjen impresioniste.

‘Klasa e Kërcimit në Opera’

 

Burimi: Reuters

Përshtati: Hashtag.al

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto