Templates by BIGtheme NET

16 emigrantë të vdekur, udhëtonin me varkë drejt Greqisë

Një anije që mbante deri në 22 vetë në bord ka kapur afër ishullit të Agathonissi, duke vrarë gjashtë fëmijë. Ministri grek i migracionit u ka bërë thirrje autoriteteve të “zbatojnë procedura të sigurta dhe rrugë të sigurta”.

Autoritetet greke të shtunën thanë se së paku 16 emigrantë vdiqën kur varkën e tyre u kapën në Detin Egje, duke shënuar një nga fatkeqësitë më vdekjeprurëse, pasi BE dhe Turqia arritën një marrëveshje të diskutueshme për të frenuar një valë migrimi në vitin 2016.

Anija u rrëzua pranë ishullit grek Agathonissi me 22 vetë në bord, sipas autoriteteve. Të paktën gjashtë fëmijë u vranë gjithashtu në këtë incident tragjik.

Nuk mund të tolerojmë humbjen e fëmijëve në Detin Egje … zgjidhja është të mbrojmë njerëzit, të zbatojmë procedura të sigurta dhe rrugë të sigurta për migrantët dhe refugjatët, për të goditur qarqet e trafikimit njerëzor“, tha ministri grek i migracionit, Dimitris Vitsas.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto