Templates by BIGtheme NET

Moska godet Boris Johnson për krahasimin e Kupës Botërore të Rusisë me Olimpiadën naziste

Johnson tha se krahasimi i Kupës Botërore të kësaj vere në Rusi me Olimpiadën e Berlinit 1936 ishte “e drejtë”. Udhëheqësi nazist Adolf Hitler donte që Olimpiada e 1936 në Berlin të tregonte epërsinë e supozuar të racës gjermane.

Rusia tha të mërkurën se ishte “e papranueshme” për ministrin e jashtëm britanik Boris Xhonson për të krahasuar zvllimin e Kupës Botërore të futbollit 2018 në Rusi me atë të Gjermanisë naziste në Olimpiadën e Berlinit 1936.

Paralele të tilla … janë të papranueshme dhe janë nën kokën e një organi diplomatik të një shteti evropian“, tha zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova në faqen e saj në Facebook.

Duke folur në parlament në Mbretërinë e Bashkuar të mërkurën, Xhonson ishte në  një me mendje me një deputet të opozitës, i cili kishte sugjeruar që presidenti rus Vladimir Putin do të përpiqej të shfrytëzonte Kupën e Botës, aq shumë sa udhëheqësi nazist Adolf Hitler me Lojërat e 1936.

Unë mendoj se krahasimi me 1936 është i drejtë“, tha Xhonson, duke shtuar: “Mendoj se është një perspektivë emetike, sinqerisht, për të menduar për Putinin duke u mburrur në këtë ngjarje sportive“.

I pyetur nëse ai mendonte se ekipi i futbollit të Anglisë duhet të tërhiqet nga konkurrenca, Xhonson tha se do të ishte “gabim për të ndëshkuar” ekipin ose tifozët e Anglisë.

Britania dhe Rusia kanë pasur goditje verbale që nga helmimi kimik i ish agjentit të dyfishtë rus, Sergei Skripal, në Anglinë jugore në fillim të marsit.

Londra ka akuzuar Moskën se ka qenë përgjegjëse për sulmin, të cilin shkencëtarët britanikë  thanë se u përdor agjent nervash ushtarak  Rus, i njohur si Novichok. Në përgjigje, qeveria dëboi 23 diplomatë rusë dhe tha se nuk do të dërgonte ndonjë ministër ose anëtar të familjes mbretërore në Kupën e Botës.

Rusia ka hedhur poshtë akuzat dhe u hakmorr duke dëbuar 23 diplomatë britanikë dhe duke mbyllur Këshillin Britanik, agjencinë e promovimit kulturor në Mbretërinë e Bashkuar.

Burimi: DW News

Përshtati: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto