Templates by BIGtheme NET

Bombardimet në Siri, Londra qetëson Damaskun: Nuk ka plane për sulme të tjera

Forcat perëndimore nuk kanë plane për sulme të mëtejshme me raketa në Siri, por do ta rivlerësojmë këtë vendim nëse Damasku përdor sërish armët kimike.”

Kështu u shpreh ministri i jashtëm britanik gjatë një debati mbi ligjshmërinë dhe efektivitetin e bombardimeve.

Sulmet e raketave amerikane, franceze dhe britanike goditën në zemër të programit të armëve kimike siriane të shtunën pas dyshimeve se Siria do të sulmonte me armë kimike.

Bombardimet, u përshëndetën nga Presidenti i SHBA Donald Trump dhe u quajtën sukses ndaj luftës bërthamore. Por të njëjtin mendim nuk e kishte Rusia, e cila me anë të ministrit të jashtëm Sergei Lavrov i quajti sulmet si të papranueshme dhe të paligjshme.

Marrë nga: reuters.com

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto