Templates by BIGtheme NET

Mali i Zi zgjedh sot presidentin, cilët janë kandidatët

Ditën e sotme në Mat të Zi po zhvillohen zgjedhjet Presidenciale. Në këtë garë marrin pjesë  7 kandidatë, por beteja zhvillohet mes kandidatit të partisë në pushtet, Milo Gjukanoviç, ish-kryeministër dhe rivalit të tij të pavarur Mladen Bojaniç.

Sondazhet japin fitues që në raundin e parë ish-kryeministrin Gjukanoviç, megjithëse fjalën e fundit do ta thotë vota e qytetarëve.Gjukanoviç, një veteran i politikës, u kthye me forcë në skenë dhe premton vazhdimin e rrugës evropiane të vendit.

Rivali i tij Bojanic, nuk kundërshton anëtarësimin në BE, por duket qartë që anon nga raportet më të forta me Moskën.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto