Templates by BIGtheme NET

Shifra marramendëse, sa kushtoi sulmi 1 orësh ndaj Asadit

SHBA-të, Franca dhe Britania e Madhe ndërmorën një sulm të gjërë ndaj bazave ushtarake dhe laboratorëve të kërkimeve ushtarake të regjimit të Asadit  duke lëshuar 103 raketa.

Deri më tani raportohet se nga vlerësimet e fundit të ekspertëve ushtarakë, mendohet se vetëm gjatë një orë duke sulmuar regjimin e Asadit, aleatët kanë harxhuar rreth 240 milion dollarë.Vlen të theksohet fakti se vetëm një raketë Tomahawk kushton 1.6 milion dollarë.

Britania e Madhe është “e bindur” se sulmet ajrore të kryera nga Britania, SHBA dhe Franca mbi objektet e dyshuara të armëve kimike në Siri kanë qenë të suksesshme, tha kryeministrja, May. 

Ajo gjithashtu tha se kishte qenë “e drejtë dhe e ligjshme” për të ndërmarrë veprime.

Bazat ushtarake pranë kryeqytetit Damasku dhe qytetit të Homs u vunë në shënjestër, pas një sulmi të dyshuar kimik në qytetin sirian të Doumës. Mediat siriane thanë se sulmet ishin “një shkelje flagrante e së drejtës ndërkombëtare”.

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto