Templates by BIGtheme NET

Franca 50 milionë euro ndihmë humanitare Sirisë

Presidenti Emmanuel Macron tha të hënën se Franca do të kontribuojë me 50 milionë euro në drejtim të ndihmës humanitare urgjente për Sirinë, pas një takimi me një grup organizatash joqeveritare (OJQ) në Paris.

Këtë mbrëmje mblodha OJQ-të që punonin në terren në Siri. Përballë situatës humanitare, Franca po krijon një program emergjence prej 50 milionë eurosh, “tha Macron në llogarinë e tij zyrtare në Twitter.

Fondet do të ndahen për OJQ-të dhe agjencitë e U.N që punojnë në terren në Siri, duke përfshirë zyrën e OKB për çështjet humanitare, njoftohet nga zyra e presidentit francez.

Rreth dy duzina OJQ morën pjesë në takimin me Macron në pallatin presidencial Elysee, duke përfshirë Ndihmën për Veprim, Handicap International, Kryqin e Kuq dhe Përkujdesje.

Sipas vlerësimeve të Kombeve të Bashkuara, rreth 13 milionë njerëz përfshirë gjashtë milionë fëmijë kanë nevojë për ndihmë humanitare në Siri, të shkatërruar nga një luftë shtatëvjeçare që ka zhvendosur miliona.

Kombet e Bashkuara thanë të enjten se kishte shpresë për të marrë ndihmë për të paktën 100,000 sirianë, të cilët janë të dëshpëruar për ndihmë pas disa muajsh beteje të përfunduar gjatë rrethimit rreth enklavës së mbajtur nga rebelët e Ghouta lindore.

Burimi: Reuters

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto