Templates by BIGtheme NET

‘Je më i gjatë se ç’duhet’, si u hoq nga skuadra basketbollisti amerikan

Liga e Basketbollit të Koresë së Jugut, ka larguar një lojtar të huaj, me arsyetimin se ‘është më i gjatë se sa duhet’.

“BBC” shkruan se që kur u vendos kufiri i ri për gjatësinë, basketbollistët në Korenë e Jugut po përpiqen në mënyrë dëshpëruese për t’u shkurtuar.

Duket absurde kjo, për shkak se basketbolli është një sport në të cilin në çdo vend tjetër të botës, je i favorizuar nëse je i gjatë.

Por BBC e konsideron këtë vendim të basketbollit korean, thjesht si një justifikim për të larguar basketbollistët e huaj.

Çfarë ka ndodhur?

Çdo ekip në Korenë e Jugut mund të ketë vetëm dy lojtarë të huaj. Duke filluar nga sezoni 2018-2019, një nga këta lojtarë nuk duhet të jetë më i gjatë se 200 cm, ndërsa tjetri nuk mund të jetë më i gjatë se 186 cm.

Me vendosjen e këtij rregulli, u desh të largohej një nga lojtarët më të njohur të vendit, një amerikan i quajtur David Simon. Me 202 cm, ai kishte humbur për vetëm 2 milimetra.

“Isha pak i mërzitur”, tha Simon për programin e OS në BBC.

“Të jesh kaq afër dhe të mos ia dalësh dot, ta shpif. Duket se unë nuk do kthehem më atje të luaj, nëse ata nuk i ndryshojnë përsëri rregullat”, shprehet Simon i cili kishte kryesuar në sezonin e mëparshëm të basketbollit, por me rregullat e reja u detyrua të kthehej në shtëpi në SHBA, duke zhgënjyer tifozët.

Pse Koreja e Jugut e ka bërë këtë?

BBC shkruan se nuk është hera e parë që kjo ka ndodhur. Në fakt, Koreja ka pasur një limit të lartësisë për lojtarët e huaj që nga viti 1997, por limiti i ri është më i shkurtri që është imponuar ndonjëherë.

Por sipas Ligës së Basketbollit në Kore, kjo është bërë për të mbrojtur lojtarët vendas të cilët janë më të shkurtër se sa amerikanët.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto