Templates by BIGtheme NET

New York Times dhe The New Yorker çmim Pulitzer për raportimin e ngacmimeve seksuale në Hollywood

New York Times dhe The New Yorker fituan çmimin Pulitzer për shërbimin publik për raportimet shpërthyese që rrwzuan Harvey Weinstein dhe krijuan një mjedis kulturor mbi çështjen e ngacmimeve seksuale.

Çmimi prestigjioz i është dhënë edhe ekipit të Times-it, të udhëhequr nga Jodi Kantor dhe Megan Twohey dhe kontribuesi i New Yorker, Ronan Farrow, për raportet që shkatërruan karrierën e manjatit të Hollivudit dhe nxitën një ortek akuzash kundër burrave të tjerë të fuqishëm.

Që kur dolwn artikujt e Times dhe New Yorker në tetor të vitit të kaluar, më shumë se 100 gra kanë akuzuar publikisht sjelljen e keqe që shkon nga ngacmimi seksual në përdhunim, duke shkaktuar lëvizjen #MeToo tashmw tw globalizuar.

Gruaja e Weinstein e la atë dhe policia hapi hetime penale në Londër, Los Anxheles dhe Nju Jork. 66-vjeçari është goditur nga një mori  padish civile që qëndrojnë për ta parë atë të shkatërruar financiarisht.

Dana Canedy, administratori i Pulitzer, tha se puna e tyre “ekspozoi grabitqarët seksualë të fuqishëm dhe të pasur, duke përfshirë akuzat kundër një prej producentëve më me ndikim të Hollivudit, duke i bërë ato të japin llogari për pretendime të shtypura gjatë shtrëngimit, brutalitetit dhe heshtjes së viktimave, duke nxitur kështu një numërim mbarëbotëror rreth abuzimi seksual i grave “.

Washington Post fitoi Pulitzer në kategorinë hetimore për raportim të pamëshirshëm që ndikoi në rezultatin e garës së Senatit të vitit 2017 në Alabama, duke zbuluar pretendimin e dyshuar seksual të Roy Moore për shkak të ngacmimit seksual ndaj vajzave adoleshente.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto