Templates by BIGtheme NET

Lëvizja 5-Yjet ultimatum Ligës së djathtë për krijimin e qeverisë

Lëvizja anti-sistem, 5-Yjet, e sfidoi të mërkurën Ligën e së djathtës ekstreme për të braktisur aleatët e saj zgjedhor deri në fund të kësaj jave dhe të formonte një qeveri të përbashkët, pasi bisedimet për t’i dhënë fund bllokimit paszistues të Italisë ngecën.

Thirrja e liderit të 5-Ujeve Luigi Di Maio erdhi pasi presidenti Sergio Mattarella i kërkoi kreut të Senatit të Dhomës së Lartë të takohet me liderët e partisë për të parë nëse ajo mund të thyejë bllokimin pas zgjedhjeve të papranueshme muajin e kaluar.

Një koalicion i përbërë nga 5 yje dhe Lidhja ndoshta do të alarmonte Brukselin dhe tregjet financiare. Të dyja janë armiqësore ndaj rregullave të buxhetit të BE dhe Liga e anti-imigracionit gjithashtu dëshiron të largohet nga eurozona sa më shpejt që të jetë politikisht e realizueshme.

“5-Yjet është gati të nënshkruajë një kontratë qeveritare me Ligën dhe jo me të gjithë qendrën e duhur”, tha Di Maio për gazetarët pas takimit me kryetarin e Senatit Maria Casellati.

Di Maio vendosi një afat të ngushtë për udhëheqësin e Ligës, Matteo Salvini, për të braktisur partnerin e tij elektoral, ish-kryeministrin Silvio Berluskoni, diçka që Salvini deri tani nuk pranoi të bënte./

Burimi: Reuters

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto