Templates by BIGtheme NET

Zhbllokohen bisedimet për emrin, Ministrat e Jashtëm takohen javës tjetër në Vienë

Pas një intervali të shkurtër sfumimi, përpjekjet për të zgjidhur mosmarrëveshjen e emrit midis Greqisë dhe ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë (FYROM) do të rifillojnë të mërkurën më 25 prill, kur ministrat e jashtëm do të mbajnë bisedime në Vienë.

Nikos Kotzias dhe Nikola Dimitrov do të takohen gjithashtu me ndërmjetësin e Kombeve të Bashkuara, Methju Nimetz, i cili thuhet se po përpiqet të zvogëlojë dallimet mes të dy palëve.

Të mërkurën, Kotzias tha se nuk kishte kohë të mjaftueshme që FYROM të bashkohej me NATO në samitin e aleancës në 11-12 korrik, duke përmendur arsye teknike – më e rëndësishmja që Shkupi synon të vendosë ndonjë marrëveshje për një referendum. Megjithatë, bisedimet e emrit pritet të vazhdojnë edhe nëse afati i korrikut nuk pranohet, shkruan Kathimerini.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto