Templates by BIGtheme NET

Greqia kërkon ushtarët e kapur, Erdogan: Fillimisht na dorëzoni gylenistët, pastaj negociojmë

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ngriti çështjen e një shkëmbimi të mundshëm midis dy ushtarakëve grekë tetë oficerëve turq të cilët u arratisën në Greqi natën e përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit në qershor 2016.

“Ata na kërkuan t’i kthejmë dy ushtarët grekë dhe u thamë atyre se ka 8 ushtarë që u përpoqën të bënin një grusht shteti. Para së gjithash ju duhet të dorëzoni ata të tetë, nëse na jepni atëherë ne mund të bisedojmë për dy ushtrët turq.”, tha Erdogan.

Më tej gjatë intervistës së tij për mediat turke Erdogan bëri thirrje për paqe me Greqinë, duke thënë se ai nuk dëshiron më shumë tensioned he provokime në Egje dhe Mesdhe.

Presidenti turk tha se vendi i tij dëshiron paqen në rajon: “Tani kemi nevojë për paqe. Përveç kësaj, paqja jonë me ju (Greqinë), është si asnjë tjetër.”

Marrë nga: theguardian.com

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto