Templates by BIGtheme NET

Daçiç: Kosova në arritjen e realizimit të pavarësisë por Serbia nuk do të njohë atë

Ministri i jashtëm Daçiç përsëriti se Serbia kurrë nuk do ta njohë Kosovën, por dëshiron një zgjidhje kompromisi.

Sipas tij, Kosova është në arritjen e realizimit të pavarësisë së saj, ndërsa Serbia mbijeton falë miqve të saj tradicionalë, sepse “bashkësia ndërkombëtare” mendon se çështja e Kosovës është e zgjidhur dhe “nuk dëshiron të flasë për të”.

“Edhe nëse dikush ka thënë se nuk do të ketë anëtarësim në BE (për Serbinë), Serbia nuk mund ta pranojë aktin e njëanshëm të Kosovës, unë pyes veten nëse të gjithë pajtohen me atë që thashë.Nëse ata bien dakord atëherë le të shkojmë përgjatë kësaj rruge nesër, “tha Daçiç për TV Pink të premten.

Daqiq tha se mbështet qëndrimin e Kishës Ortodokse Serbe që nuk duhet të ketë pavarësi dhe asnjë ndarje të Kosovës – por më pas u habit nëse kjo ishte “e mundur dhe reale”.

“Le të thonë dikush se si do të luftojmë në mënyrë që të mos ketë pavarësi – nga vuajtjet, nga lufta ose nga refuzimi për të hyrë në BE në dhjetë vitet e ardhshme?” Situata është shumë komplekse dhe të gjithë duhet të mendojnë për këtë.

I pyetur nëse është realiste të nënshkruhet një marrëveshje ligjërisht detyruese me Prishtinën deri në fund të vitit, ai u përgjigj se kjo do të ishte e vështirë për t’u arritur, sepse pozicionet mbeten shumë larg ndarjes.

Perëndimi po e detyron Prishtinën të qëndrojë në pozitat e tanishme, dhe nëse ju përmendim planin në Perëndim, ata nuk do ta dëgjojnë atë, duhet të jemi të vetëdijshëm për pasojat e të gjitha vendimeve tona“, tha Daçiç.

Sipas tij, shansi i vetëm i Serbisë është administrata amerikane, pra, t’u shpjegojë atyre se nuk mund të ketë stabilitet në rajon, përveç nëse nuk gjendet një zgjidhje për Kosovën që do të kënaqë interesat serbe dhe shqiptare.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto