Templates by BIGtheme NET

Vuçiç: Qytetarët serbë do të vendosin se cila është zgjidhja më e mirë për marrëdhëniet me Kosovën

Presidenti Aleksandar Vuçiç tha të premten se qytetarët e Serbisë do të kenë mundësinë të “deklarojnë veten për një zgjidhje për Kosovën”.

Vuçiç tha në një konferencë shtypi në Beograd me kryetarin e Komitetit Gjerman të Bundestagut për Çështjet e BE-së se Serbia është gati për bisedime dhe një kompromis, por jo për shantazh dhe kërcënime.

Qytetarët e Serbisë do të kenë rastin të deklarojnë veten për atë që mendojmë është një zgjidhje racionale dhe kompromisi“, tha Vuçiç.

Ai shtoi se Gjermania është partneri më i madh tregtar i Serbisë dhe shprehu besimin se do të vazhdojë të jetë kjo “në 30 vitet e ardhshme”, – tha ai, “kjo tregon se sa e rëndësishme është të mbahen marrëdhëniet më të mira me Gjermaninë”.

Sipas Vuçiç, Serbia do të tërheqë kompani të tjera gjermane me më shumë reforma në sundimin e ligjit.

Burimi: B92

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto