Templates by BIGtheme NET

Greqia dhe Maqedonia në bisedime intesive për të zgjidhur çështjen e emrit

Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë zhvilluan të shtunën bisedime “të zellshme dhe intensive” për të kapërcyer dallimet e tyre në një mosmarrëveshje të vjetër mbi emrin e ish Republikës Jugosllave, e cila ka komplikuar shpresat e saj për t’u bashkuar me BE dhe NATO.

Çështja filloi me zell në 1991, kur Maqedonia u largua paqësisht nga ish Jugosllavia, duke shpallur pavarësinë e saj nën emrin Republika e Maqedonisë.

Greqia, e cila ka rajonin e saj të quajtur Maqedoni, i ka kërkuar fqinjit të saj të ndryshojë emrin e saj, si dhe atë që ajo thotë se janë referenca “irredentiste” që nënkuptojnë ambiciet territoriale në kushtetutën kombëtare të Shkupit, të cilën Greqia thotë se duhet të hiqet.

Unë mund ta karakterizoj takimin si shumë serioz, punëtor, intensiv disa herë“, tha Matthew Nimetz, një diplomat amerikan i cili ka qenë i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara për mosmarrëveshjen e emrit që nga viti 1994. Ai foli pas përfundimit të një takimi e dy ministrave të jashtëm në një vendpushim në lindje të Athinës.

Puna pozitive ishte bërë, tha ai dhe të dy ministrat do të informonin kryeministrat e tyre, të cilët pritet të takohen në Bullgari më 17 maj, në periferi të një samiti të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor.

Të dy vendet vendosën vitin e kaluar për të rinovuar përpjekjet e tyre për të arritur një zgjidhje mirë para verës.

Ministrat e jashtëm, Nikos Kotzias nga Greqia dhe Nikola Dimitrov nga Maqedonia, nuk morën pyetje. Në deklaratat të premten, Dimitrov tha se diskutimet ishin në një pikë të rëndësishme.

“Ne jemi në një fazë shumë delikate … në një mënyrë që trajtojmë një nga dallimet e mbetura të mbetura”, tha Dimitrov.

Burimi: Reuters

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto