Templates by BIGtheme NET

Ndahet nga jeta në moshën 88-vjeçare gazetari dhe shkrimtari i njohur

Tom Wolfe, autor i “The Right Stuff” dhe “The Fire of the Vanities”, ka vdekur në moshën 88 vjeç.

Lajmi u konfirmua nga agjenti i tij Lynn Nesbit, sipas të cilit Wolfe vdiq nga një infeksion i papërcaktuar në një spital të qytetit të Nju Jorkut.

Ai ishte një pionier i Gazetarisë së Re, e cila u zhvillua në vitet 1960 dhe 1970, një stil letrar i njohur me shkrim nga një perspektivë subjektive në krahasim me gazetarinë objektive tradicionale.

Wolfe njihej për krijimin e frazave të tilla si “radikale elegante” – një term përçmues për liberalët pretendioz – dhe “dekada ime”, e cila përshkruante vetë-kënaqësinë e viteve 1970.

Marrë nga: bbc.com

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto