Templates by BIGtheme NET

5 Yjet dhe Liga e Veriut sfidojnë BE-në për borxhin dhe emigrantët

Dy partitë anti-sistem të Italisë do të përpiqen të arrijnë një marrëveshje mbi formimin e një qeverie pasi një projekt i zbuluar zbuloi plane për të sfiduar rregullat e BE mbi migracionin dhe borxhin.

Një nga projekt idetë është të kërkojë anullimin e 250 miliardë eurove (220 miliardë lekë, $ 295 miliardë) të obligacioneve italiane të blera nga Banka Qendrore Evropiane.

Italia ka borxhin e dytë më të lartë në eurozonë.

Krerët e dy partive filluan gjithashtu një sulm ndaj zyrtarëve të BE, duke i akuzuar ata për ndërhyrje në procesin e bisedimeve.

Tre komisionerë të BE-së tashmë kanë theksuar se nuk ka oreks për ndonjë ndryshim në rregullat.

Kreu i krahut të djathtë, Matteo Salvini, sulmoi “ndërhyrjen e papranueshme nga BE”, ndërsa Luigi Di Maio, i lëvizjes anti-establishment Five Star, foli për “sulme të vazhdueshme … nga Eurokratët”.

Di Maio shkruante për Britaniken Financial Times në një artikull të titulluar “Roma hap portat e saj për barbarët modernë“.

Gazeta paralajmëroi se Italia ishte në prag të formimit të “qeverisë më të pazakontë dhe të papërvojshme për të qeverisur një demokraci të Evropës Perëndimore që nga Traktati themelues i Romës i vitit 1957“.

Palët thonë se pjesa më e madhe e draftit prej 39 faqesh ka ndryshuar rrënjësisht. Por disa nga detajet nuk janë mohuar dhe do të alarmojnë Bashkimin Evropian.

Pesë yje dhe Liga kërkojnë miliarda euro të obligacioneve të blera nga BQE si pjesë e programit të lehtësimit sasior që do të hiqet. Kjo do të ulte borxhin publik të Italisë, aktualisht në 130% të prodhimit kombëtar.

Ata nuk e kanë konfirmuar këtë plan por thonë se duan të bashkohen me partnerët e BE-së për të rishikuar paktin e stabilitetit dhe rritjes të BE-së, i cili ka rregulla strikte për mbajtjen e deficiteve buxhetore nën 3% të prodhimit ekonomik.

Të dy partitë planifikojnë një buxhet me vlerë dhjetëra miliarda euro, me planet për një të ardhur minimale universale dhe një taksë të sheshtë prej 15% për të ardhurat e ulëta dhe të mesëme.

Burimi: BBC News

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto