Templates by BIGtheme NET

Donald Tusk e quan “kapriçoze” administratën e Trump

Donald Tusk e cilësoi kërcënimi që paraqet administrata e Donald Trump si të njëjtë me atë të Kinës dhe Rusisë pasi ai dënoi tërheqjen e SHBA nga marrëveshja e Iranit dhe kërcënimi i një lufte tregtare transatlantike.

Në fillim të samitit të BE në Bullgari, presidenti i këshillit evropian tha se “Sot jemi dëshmitarë të një fenomeni të ri: besueshmërinë kapriçoze të administratës amerikane. Duke parë vendimet e fundit të Presidentit Trump, madje disa mund të mendonin: ‘Me shokë të tillë, kush ka nevojë për armiq?’ ”

Vendimi i Trump për t’u larguar nga marrëveshja bërthamore me Iranin – në të cilin Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania, Rusia dhe Kina janë bashkë-nënshkruese – proklamohet nga BE me refuzimin e administratës amerikane për të përjashtuar bllokun nga tarifat e çelikut dhe aluminit.

Ishte e qartë, sugjeroi Tusk, se te Uashingtoni nuk mund të mbështetej më.

Shtetet anëtare  të bien dakord se si të menaxhojnë sfidat, Tusk u bëri thirrje udhëheqësve të mbledhur në kryeqytetin bullgar, Sofje, për t’u bashkuar pas vijës së ashpër që po merret nga aktorët kryesorë evropianë në përgjigje të veprimeve të Shtëpisë së Bardhë.

Theresa May, Emmanuel Macron dhe Angela Merkel kanë vendosur të qëndrojnë me planin e përbashkët gjithëpërfshirës të veprimit me Iranin, pavarësisht nga kërcënimet e sanksioneve të SHBA kundër bizneseve evropiane.

Komisioni Europian po refuzon të hapë bisedime mbi kushtet e tregtisë më të gjerë me SHBA-në, duke përfshirë tarifat e importit për makinat – një pengesë e presidentit amerikan – derisa të marrë një përjashtim të përhershëm nga taksat ndëshkimore mbi çelikun dhe aluminin evropian.

Burimi: The Guardian

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto