Templates by BIGtheme NET

Rikthehet sëmundja e Ebolës, 23 viktima në Kongo

Sëmundja e rëndë,  Ebola është rikthyer. Deri më tani tani në kongo nga kjo sëmundje ka 23 viktimadhe 42 të infektuar. 

bola shkakton hemorragji te brendshme e shpeshherë ka rezultuar fatale.

Ajo mund të përhapet me një shpejtësi të rrufeshme pas kontaktit me sasi te vogla lëngjesh trupore dhe nis me simptoma të ngjashme me ato të gripit, çka e vështirëson së tepërmi identifikimin e saktë që në fillim.

Kujtijmë që shpërthimi i tmerrshëm i epidemisë në Afrikën Perëndimore gjatë viteve 2014-2916 i mori jetën 11,300 personave.

 

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto