Templates by BIGtheme NET

Klimë pozitive në Ballkan, Zaev: Jemi shumë pranë marrëveshjes së emrit

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev tha sot se një marrëveshje midis Shkupit dhe Athinës për të zgjidhur mosmarrëveshjen e emrit midis dy vendeve që ka zgjatur për dekada mund të arrihet përpara takimit të BE-së në muajin qershor.

Zaev u takua me kryeministrin grek Alexis Tsipras në përgjatë   Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor në Sofje.

“Ne diskutuam një zgjidhje  për mosmarrëveshjen e emrit që mund të pranohej nga të dy palët, por ne duhet të kemi më shumë bisedime në vendet tona dhe me popullin,” u tha Zaev gazetarëve në Sofje.

Sipas burimeve të mediave greke, takimi u zhvillua në një atmosferë veçanërisht miqësore mes dy liderve.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto