Templates by BIGtheme NET

Me gropa si krateret e hënës, qyteti që dalëngadalë po gëlltitet nga uji (Video)

Qyteti rus i Bereznikit ka paguar çmimin e të qenit i vendosur mbi një minierë sovjetike për nxjerrjen e potasit.

Toka është bërë gropa-gropa dhe vendbanimet janë dëmtuar gropat e ujërave që ngjasojnë me krataret e hënës.

Minieria është ngritur gjatë viteve 1900 në Malet Ural. Berezniki është bërë kohët e fundit i famshëm për gropat thithëse, rezultat i gërmimeve në minierë.

Pasi pjesë të qytetit nisën të zhdukeshin në tokë, mijëra njerëz duhej të evakuoheshin dhe shërbimet kryesore si shkollat ​​dhe transporti u zhvendosën ose u mbyllën.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto