Templates by BIGtheme NET

Rusia hakmerret ndaj SHBA-së, përmes patateve

Pas sanksioneve amerikane, tanimë Rusia ka ndërmarrë veprime për t’u hakmarrë. Shteti rus ka vendosur që këtë hakmarrje ta bëjë tek patatet.

Rusia ka vendosur të ndalojë importin e patateve të importuara nga Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera perëndimore.

Në një pronocim për Russia Today, kreu i Bashkimit Kombëtar të Hortikulturës të Rusisë, Sergej Korolev tha se Rusia ka importuar 94 për qind të patate të skuqura në vitin 2017, por tani ka vendosur t’i prodhojë ato në vend pas blerjes së pajisjeve të nevojshme.

Sipas Kolorev, pajisja e re do të lejojë prodhimin e 110,000 ton patate të skuqura në vit, ndërsa tregu ka nevojë vetëm për 106,000 ton.

“Futja e kufizimeve në furnizimin me patate të skuqura dhe të ngrira të importuara, jo vetëm që do të mbështesë prodhuesit vendas bujqësorë të angazhuar në prodhimin e patateve të papërpunuara, por gjithashtu do të kontribuojë në ruajtjen e vendeve të punës në ndërmarrjet e reja të përpunimit dhe do të rrisë sigurinë dhe cilësinë e produktit”, tha Korolev.

Me këtë ndërmarrje, prodhimi vendas në Rusi pritet të zëvendësojë patatet e importuara dhe të plotësojë nevojat e vendit.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto