Templates by BIGtheme NET

Trump: Planet për samitin me Korenë e Veriut vazhdojnë por ka një paralajmërim për Kim Jong Un

Presidenti Donald Trump tha të enjten se zyrtarët e SHBA dhe të Koresë së Veriut po vazhdojnë të përgatiten për një samit të planifikuar diplomatik muajin e ardhshëm, edhe pse Koreja e Veriut kërcënoi në ditët e fundit të largohet nga ajo që do të ishte një takim historik i parë midis një udhëheqësi të Koresë së Veriut dhe presidentit të SHBA .

Trump gjithashtu siguroi Kim Jong Un, udhëheqësin e Koresë së Veriut se do të mbetet në pushtet nëse ai braktis programin e tij të armëve bërthamore, por paralajmëroi Kim se Koreja e Veriut mund të “asgjesohet” nëse ai refuzon të arrijë një marrëveshje me Shtetet e Bashkuara.

Komentet e Trump ishin më goditëset  që kur Koreja e Veriut smfumoi shpresat për një samit të suksesshëm të SHBA-Koresë së Veriut muajin e ardhshëm në një seri deklaratash më parë këtë javë.

“Ata kanë negociuar se asgjë nuk ka ndodhur,” tha Trump për Korenë e Veriut.

Ndërsa ai ka lexuar raporte të lajmeve për deklaratat e Koresë së Veriut dhe ka folur me Korenë eJugut, Trump tha se koreanoveriorët ende nuk kanë sinjalizuar plane për të anulluar samitin.

Presidenti Trump kërkoi  të qëndront larg nga një koment i këshilltarit të tij të sigurimit kombëtar, John Bolton, i cili kishte irrituar koreano-veriorët, duke hedhur poshtë fjalimin për aplikimin e “modelit libian” në denuklearizimit të Koresë së Veriut dhe duke siguruar Kim se do të mbetet në pushtet nëse ai heq dorë nga armët e tij bërthamore.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto