Templates by BIGtheme NET

PËRMES FOTOSH- Shpërthen sërish vullkani në Hawai, ç’pritet të ndodh sot

Vullkani Kilauea në Hawai shpërtheu sërish ditën e djeshme, duke hedhur deri në 9 km lart shtëllungat e hirit. Por shkencëtarët paralajmëruar, se mund të ketë një sërë shpërthimesh gjatë ditës së sotme.

Banorët e Big island janë paralajmëruar të mbrohen nga hiri dhe gazi toksik prej mëse dy javësh kur ka nisur rrjedhja e llavës. Shumica e banorëve janë larguar nga zonat, në të cilat tani ka mbetur vetëm llava e ngurtësuar e vullkanit.

Kurse në një konferencë për shtyp  gjeologu Mixhelle Cooms i Shërbimit Gjeologjik Amerikan është shprehur, se mund të kemi të tjera shpërthime më të mëdha e më të fuqishme.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto