Templates by BIGtheme NET

Komisioni Evropian mesazh SHBA-së për sanksionet kundër Iranit

Komisioni Evropian ka miratuar zyrtarisht masat për të mbrojtur kompanitë e saj që punojnë në Iran, nëse SHBA-ja rivendos sanksionet ndaj Teheranit.

BE-ja do mbetet e angazhuar ndaj marrëveshjes bërthamore të Iranit, tha Komisioni të premten.

“Në Sofje, pamë një shfaqje të unitetit evropian. Për sa kohë që iranianët respektojnë zotimet e tyre, BE-ja natyrisht do të përmbahet marrëveshjes, e cila u ratifikua njëzëri nga Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara dhe që është thelbësore për ruajtjen e paqes në rajon dhe në botë “, tha Presidenti i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker.

Thesari i SH.B.A.-së ka deklaruar ndërkohë se u ka dhënë ndërmarrjeve evropiane tre deri në gjashtë muaj për të mbyllur bizneset e tyre në Iran ose do përballen me sanksione.

Uashingtoni gjithashtu paralajmëroi se firmat evropiane do të përballen me dënime nëse nënshkruajnë kontrata të reja.

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto