Templates by BIGtheme NET

Ose arrihet dakortësimi, ose shkatërrohen negociatat/ Çfarë po ndodh me Greqinë dhe Maqedoninë?

Kryeministri grek Tsipras ka njoftuar se Greqia dhe Maqedonia janë afër arritjes së një marrëveshjeje për emrit. Sipas burimeve së mediave greke thuhet se kanë rënë dakord mbi emrin “Maqedonia Veriore”.

Ndërsa nënshtetësia do të emërohet “Qytetar i Maqedonisë së Veriut”, gjuha do të mbetet “maqedonase”. Sa i përket emrit të Maqedonisë Veriore, nuk dihet ende nëse do të miratohet me versionin sllav të Severna Makedonia ose në gjuhën angleze të Maqedonisë Veriore.

Një burim i Ministrisë së Jashtme greke tha se bisedimet janë në një pikë vendimtare dhe ose mund të arrijnë një dakortësim ose të shkatërrohen plotësisht.

Marrë nga: protothema.gr

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto