Templates by BIGtheme NET

A i premtoi Rama kancelarit austriak hapjen e qendrës për azilantët? Gazeta austriake: Shqipëria e mbështet!

A u ka premtuar kryeministri shqiptar europianëve hapjen e qendrave të azilit në Shqipëri? Kjo është tema e këtyre dy ditëve, që po debatohet në vend, ndërsa para 4 ditëve gazeta austriake “Kurir” ka publikuar të dhëna interesante, një pjesë e të cilave hedhin dritë mbi prapaskenat.

Rama para disa ditësh takoi kancelarin austrik Sebastian Kurz, i cili deklaroi se Austria do t’i thotë “PO” hapjes së negociatave për Shqipërinë. Por, a e ka marrë “PO”-në Edi Rama në këmbim të premtimit se do hapë qendrat e azilit në Shqipëri?

Në shkrimin me titullin “Shqipëria: Mbështetje për qendrat e azilit jashtë BE-së”, gazeta shkruan se hapja e qendrave të azilit jashtë BE-së është iniciativë e Austrisë dhe Danimarkës: “Shqipëria mbështet një iniciativë të Austrisë dhe Danimarkës për të ngritur një qendër azili jashtë BE, ku mund të strehoheshin azilkërkuesit e refuzuar. “Shqipëria është e gatshme të mbështesë një iniciativë të tillë”, tha të premten zv.ministrja e Brendshme e Shqipërisë, Romina Kuko.”

Shkrimi i gazetës austriake Kurir

SHKRIMI I PLOTË: Shteti ballkanik shpreson se së shpejti do të fillojë negociatat e pranimit në BE.

Nuk është e qartë nëse një qendër do hapet në Shqipëri. Shqipëria mbështet një iniciativë të Austrisë dhe Danimarkës për të ngritur një qendër azili jashtë BE-së, ku mund të strehoheshin azilkërkuesit e refuzuar. “Shqipëria është e gatshme të mbështesë një iniciativë të tillë”, tha të premten zv.ministrja e Brendshme e Shqipërisë, Romina Kuko.

Kuko nuk donte të thoshte nëse Shqipëria do të ishte vendi për një qendër të tillë. Së pari duhet të diskutojmë këtë me shtetet fqinje, siç është Maqedonia, tha Kuko. Tema u debatua zyrtarisht dje në “mbledhjen e veçantë të Sarajevës për të kontrolluar lëvizjet migratore në rrugën e Ballkanit”.

Takimi i BE-së në Shqipëri

Zëvendësministrja e Brendshme tha se pasi në qershor, ku në Vjenë do të mbahet një takim në kuadër të një Task Force të Europolit me Ballkanin Perëndimor, situata do të jetë më e qartë.  Zyra e Austrisë në Europol ka dërguar një ftesë përkatëse. Kuko njoftoi gjithashtu një takim të vendeve të BE-së në Tiranë në tetor për të diskutuar këto çështje të azilit dhe migracionit. Ka tashmë bashkëpunim të shkëlqyeshëm me Austrinë, përfshirë Greqinë, Gjermaninë dhe Danimarkën, tha zëvendës-ministrja. Ftesa nuk do të kufizohet në disa shtete, por do të shtrihet në të gjitha shtetet e BE.

Pak refugjatë në Shqipëri

Kuko konfirmoi informacionin nga qeveria federale austriake për një rrugë të re ballkanike nëpërmjet Shqipërisë. “Sigurisht, nuk është një rritje e emigrantëve në këtë rrugë të re,” tha ajo. Nga 1 janari deri më 28 maj ka pasur një “rritje të konsiderueshme”, nga 1,049 emigrantë ardhur nga Greqia, kjo ishte më shumë se gjysma, në krahasim me shifrat e vitit 2017, tha zëvendësministrja e Brendshme.

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama dhe kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, thanë se autoritetet shqiptare do të regjistrojnë vetëm një rritje shumë të vogël të emigrantëve që nga fillimi. 2.000 dhe 2.400 refugjatë në pesë muajt e parë të vitit. Në 2018 janë numra shumë të ulët. Pas vizitës së Ramës me kancelarin Sebastian Kurz në Vjenë javën e kaluar ka pasur një thirrje telefonike midis ministrit shqiptar të Punëve të Brendshme, Fatmir Xhafaj dhe ministrit të Brendshëm austriak Herbert Kickl, i cili ka biseduar rreth refugjatëve. “Shqipëria është pjesë e zgjidhjes,” siguroi Kuko.

Policia e shtetit shqiptar është gjithashtu në kontakt me autoritetet austriake. Kuko gjithashtu sheh përpjekjet e Shqipërisë për të forcuar sigurinë e kufirit të BE-së në kontekstin e vendimit të ardhshëm të BE-së për të hapur negociatat e pranimit me Tiranën. “BE ka nevojë për partnerë të jashtëm të sigurt,” tha zëvendësministrja e Brendshme. “Hapja e bisedimeve të pranimit definitivisht do të ndihmonte”. Ka lidhje me kriteret për një mbrojtje më të mirë të kufirit, standardet e policisë dhe një shkëmbim më të mirë të informacionit. Kuko tha se ishte përgjegjëse për bisedimet mbi kapitujt 23 dhe 24 të drejtësisë dhe kishte pesë grupe që po përgatiten. Shqipëria nuk do të bashkohet me BE-në “nesër”

Konsiderata austro-daneze

Kryeministri danez Lars Lökke Rasmussen kishte njoftuar më parë se do të dërgojë azilkërkuesit e refuzuar në një vend jo shumë tërheqës në Evropë, jashtë Danimarkës.

Kemi konfirmuar shkurtimisht plane të tilla. Megjithatë, këto janë bisedime në nivel dypalësh me një grup të vogël shtetesh. Nuk ishte “një projekt i Presidencës Austriake, por një iniciativë në një rreth të vogël me Danimarkën”. Ai gjithashtu nuk mund të japë asnjë informacion rreth vendndodhjes së një qendre të tillë.

Shkrimi origjinal nga gazeta Kurir.at

Përkëtheu: Hashtag.al

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto