Templates by BIGtheme NET

Rritet çmimi i naftës në Bosnje, shoferët bllokojnë rrugët

Shoferët në të gjithë Bosnjën bllokuan rrugët të dielën, duke protestuar kundër rritjes së çmimeve të karburantit, duke paralajmëruar rritjen e çmimeve për ushqime dhe mallra të tjera, njoftoi televizioni shtetëror.

Bllokada një-orëshe në qytetet e Sarajevës, Banja Lukës, Tuzllës dhe Zenicës, si dhe një rrugë kryesore rajonale, ishte organizuar në rrjetet sociale, duke i bërë jehonë veprimit të ngjashëm në Serbinë fqinjë në ditët e fundit.

Kolona të gjata të makinave u krijuan në rrugët në Bosnjën qendrore, duke bllokuar shoferët që po ktheheshin nga pushimet e fundjavës.

Çmimet e karburantit u rritën së pari në shkurt pas rritjes së taksës së akcizës së biokarburanteve, por ka pasur dy rritje të mëtejshme, duke ngritur çmimin e një litri benzinë ​​në 2.35 marka boshnjake (1.20 euro).

Drejtuesit gjithashtu bllokuan rrugët në qytetet e mëdha serbe të premten dhe të shtunën, duke protestuar kundër çmimeve që janë rritur në 1.24 euro për një litër benzinë ​​dhe 1.30 euro për një litër naftë.

Protestuesit thanë se çmimet duhet të mbahen nën 1 euro në litër në Bosnje dhe Serbi, ku paga mesatare mujore është rreth 400 euro.

Shoferët në të dy vendet kanë thënë se do të vazhdojnë protestat e përditshme.

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha të dielën se protestat ishin të motivuara politikisht dhe qeveritë e të dy vendeve fajësojnë çmimet më të larta në tregjet globale, ku çmimet e naftës së papërpunuar janë forcuar gjatë vitit të kaluar nga një pakt i furnizimit i udhëhequr nga Organizata e Eksportimit të Naftës vende.

Bosnja dhe Serbia importojnë shumicën e produkteve të tyre të naftës.

MUND TË KOMENTOSH

avatar
  Subscribe  
Më njofto