Templates by BIGtheme NET

Kotzias: Maqedonia dhe Greqia hap vendimtar për marrëveshjen e emrit

Greqia dhe Ish Republika Jugosllave e Maqedonisë (FYROM) kanë bërë “hapin vendimtar” në dhënien fund të mosmarrëveshjes së emrit midis dy palëve, tha të hënën ministri i jashtëm grek Nikos Kotzias pasi dy kryeministrat folën në telefon.

Nuk kishte detaje rreth telefonatës midis Alexis Tsipras të Greqisë dhe homologut të tij të FYROM Zoran Zaev, edhe pse burimet qeveritare thanë se u zhvillua “në një atmosferë të mirë”.

Ne jemi vazhdimisht në favor të një zgjidhje, sepse ne besojmë se kjo zgjidhje është gjithashtu në interes të Greqisë“, tha Kotzias për Kontra TV të hënën, duke shtuar se tre emra ishin ende në tryezë dhe se Zaev kishte marrë një vendim.

Në të njëjtën intervistë, Kotzias tha se dalja e afërt e Greqisë nga kriza është një mundësi për të gjithë rajonin të përjetojë rritje.

Zaev është optimist për marrëveshje

Ndërkohë, sipas raporteve, Zaev tha të hënën se një marrëveshje me Tsipras pritej të njoftohej të martën.

Biseda jonë sot më bën optimist se ne do të njoftojmë një marrëveshje,”.

 

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto