Templates by BIGtheme NET

Kotzias zbulon detajet e telefonatës Zaev-Tsipras: Kur do të vendoset për emrin

Në një intervistë për mediat greke, Ministri i Punëve të Jashtme Nikos Kotzias, është shprehur Greqia dhe Maqedonia janë shumë pranë zgjidhjes së emrit.

Sipas tij, ditën e nesërme do të zhvillohet një tjetër lidhje telefonike mes kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev dhe kryeministrit grek Alexis Tsipras, pas së cilës do të bëhet shpallja e emrit të të dy palëve.

Por Kotzias ka zbuluar edhe një detaj…

Zgjidhja përfundimtare e emrit do ta përfshijë termin “Maqedoni”. Ajo që mbetet për t’u vendosur  është nëse do të quhet “Maqedonia Veriore” apo “Maqedonia e Epërme”.

Gjithashtu, gjuha do të jetë “maqedonase”, siç njihet nga OKB që nga viti 1977.

“Është arritur marrëveshja se gjuha do të quhet “maqedonase” sepse nuk ka të bëjë fare me Greqinë e lashtë.”

MUND TË KOMENTOSH

Komento i pari

avatar
  Subscribe  
Më njofto